اگر در ترکیه مقیم شده اید و موبایل خود را از کشور ترکیه خریداری نکرده اید احتمالا با پیامک قطع شدن تلفن همراه توسط اپراتور ها مواجه شده اید. این پیامک به دلیل رجیستر نشدن گوشی موبایل شما است. با هفت مهر همراه باشید.

رجیستری گوشی در ترکیه چیست؟

در ابتدا باید گفت که در ترکیه با توجه به اینکه سیستم مالیاتی شفاف است گوشی های موبایلی که وارد ترکیه میشوند چه از طریق گمرکی و چه از طریق مسافر باید در سیستم اپراتور های کشور ترکیه ثبت شوند و مالیات آن ها پرداخت شود.

گوشی های موبایلی که از طرف شرکت ها وارد ترکیه شده اند از طریق گمرک رجیستر موبایل در ترکیه آن ها انجام شده است و با خرید این گوشی ها نیاز به پرداخت مبلغی برای ثبت گوشی شما وجود ندارد.

رجیستر گوشی های ثبت نشده

اگر گوشی شما از کشور های دیگری به جز ترکیه خریداری شده باشد طبق قانون شما باید ظرف ۶۰ روز اقدام به ثبت گوشی خود در سیستم اپراتورها اقدام کنید در غیر اینصورت گوشی شما آنتن دهی نخواهد داشت.

نحوه رجیستری موبایل در ترکیه

اگر موبایل شما نیاز به رجیستری داشته باشد باید مراحل زیر را طی کنید.

اول شما باید به اپراتور خط موبایلی که از آن سیم کارت تهیه کرده اید مراجعه کنید و از آن ها درخواست شروع پروسه را بدهید.

پس از ثبت درخواست به اداره دارایی مراجعه میکنید و برای موبایل خود مبلغی را به عنوان بپردازید و فیش آنرا برای گوشی موبایل خود دریافت کنید. (این مبلغ در حال حاضر چیزی در حدود ۲۰۰ الی ۳۰۰ می باشد.)

پس از تهیه فیش پرداخت مالیات برای گوشی همراه خود دوباره به نمایندگی اپراتور سیم کارت خود مراجعه میکنید و با ارایه فیش پرداختی، اپراتور از شما چند امضا به همراه کپی کارت اقامت شما از شما دریافت میکند و اقدام به ثبت گوشی شما در سیستم اپراتور های کشور ترکیه میکند و بصورت رسمی ثبت میشود.

نکته: در صورتیکه گوشی شما از دسترس خارج شده باشد باز هم میتوانید اقدام به فعال کردن گوشی خود بکنید و مشکلی از این بابت وجود ندارد.