رجب طیب اردغان، رئیس‌جمهور ترکیه، اعلام آمادگی کرد که همراه با شنیزو آبه، نخست‌وزیر ژاپن، بین ایران و آمریکا میانجیگری کند.

به گزارش رسانه‌های ترکیه، آقای اردوغان در پایان سفرش به ژاپن برای شرکت در نشست جی‌۲۰، با گروهی از خبرنگاران اهل ترکیه در سفارت این کشور دیدار کرد و در این جلسه به سئوالاتشان پاسخ داد.

او در پاسخ به سوالی درباره احتمال میانجیگری ترکیه در تنش ایران و آمریکا گفت که در دیدارش با دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، مساله ایران مطرح نشده است، اما شنیزو آبه، نخست‌وزیر ژاپن به این موضوع اشاره کرده است.

رئیس‌جمهور ترکیه گفت: “در مذاکره دوجانبه (با نخست‌وزیر ژاپن)، آبه این مساله را مطرح کرد که آیا می‌توانیم با هم کاری بکنیم؟ من گفتم چرا که نه. من می‌توانم هم با خامنه‌ای و هم با روحانی ملاقات کنم.”

آقای اردوغان در عین حال تاکید کرد که چنین کاری باید با حساسیت انجام شود و “سوالاتی اساسی” درباره چگونگی انجام آن وجود دارد:

“چگونه و از کجا شروع کنیم؟ کجا باید برویم و چطور به نتیجه برسیم؟ اینها سئوالات اساسی هستند. ایرانی‌ها ضرب‌المثلی دارند که می‌گویند ‘خودشان دوختند و بردند’. اگر آنگونه باشد، هیچ فایده‌ای برای چنین کاری نیست و وقت تلف کردن است.”

رئیس‌جمهور ترکیه افزود که از نظر او، چنین مذاکراتی – اگر رخ دهد – باید بر روی رسیدن به نتیجه متمرکز باشد.

وی همچنین گفت که از نخست‌وزیر ژاپن درباره ملاقاتش با مقام‌های ایرانی پرسیده و شینزو آبه نیز گفته است که نتیجه “چندان مثبت نبوده است.”

رجب طیب اردوغان افزود: “ما باید اول باید برای قدم بعد برنامه‌ریزی کنیم و به پرسش‌هایی که وجود دارند پاسخ بدهیم و بعد می‌توانیم درباره چگونگی اجرایش صحبت کنیم.”

او درباره احتمال درگیری میان ایران و آمریکا گفت: “هیچ کس به این موضوع فکر نمی‌کند و هیچ کس هم آن را نمی‌خواهد. هیچ کس حتی نمی‌خواهد درباره‌اش حرف بزند.”

در خردادماه، شنیزو آبه نخست‌وزیر ژاپن، در فاصله کوتاهی بعد از اینکه از دونالد ترامپ در توکیو پذیرایی کرد به تهران سفر کرد تا پیامی را از ریاست جمهوری آمریکا به دست آیت‌الله خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی برساند.

اما‌ آقای خامنه‌ای، در واکنشی تند گفت: “شخص ترامپ را شایسته مبادله هیچ پیامی نمی‌دانم و هیچ پاسخی هم به او ندارم و نخواهم داد.”

دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا که به شکل یک‌جانبه از توافق هسته‌ای با ایران خارج شده، اصرار دارد که ایران بار دیگر در مذاکراتی جدید – این بار با دولت او به جای دولت باراک اوباما – شرکت کند.

او همزمان سیاستی با عنوان “فشار حداکثری” بر ایران را آغاز کرده که شامل تحریم‌هایی بسیار سخت‌گیرانه است و اقتصاد ایران را با مشکلاتی جدی روبه‌رو کرده است.

در عین حال رئیس‌جمهور آمریکا می‌گوید که به دنبال تغییر رژیم ایران نیست و تنها به دنبال جایگزین کردن توافقی است که دوران باراک اوباما، رئیس‌جمهوری قبلی آمریکا به دست آمده است.

آقای ترامپ در دوران ریاست‌جمهوری‌اش تلاش گسترده‌ای انجام داد تا بسیاری از فعالیت‌هایی را که دستاوردهای دولت آقای اوباما توصیف می‌شد، بی‌ثمر کند.

تاکنون آیت‌الله خامنه‌ای هرگونه مذاکره با آمریکا را ممنوع کرده است، اما هرازگاهی برخی مقام‌های ایرانی در سطوح مختلف اظهارنظرهایی درباره شروط مذاکره بیان می‌کنند که عموما شامل شرایطی مانند بازگشت آمریکا به برجام یا پایان دادن به تحریم‌هاست.

منبع: TRT Haber