هزینه انرژی در ترکیه یکی از اصلی ترین دقدقه های اصلی هر مهاجری است که قصد زندگی در کشور ترکیه دارد. در این مقاله قصد داریم به این موضوع بپردازیم با هفت مهر همراه باشید.

انواع منابع انرژی متداول در منازل

در ترکیه برخلاف ایران هزینه گاز و انرژی های حاصل از سوخت از فسیلی بسیار گران است، به همین دلیل حتی اجاق گازهای منازل از برق استفاده میکند و گاز تنها برای مصارف گرمایشی عموما استفاده میشود. البته در منازل قدیمی و ساختمان های با سن ۱۵ سال به بالا همچنان از گاز در بسیاری از قسمت ها از قبیل اجاق گاز استفاده میشود.

پس تا اینجا نتیجه میگیریم اصلی ترین و متداول ترین منبع انرژی در ترکیه برق است.

تفاوت قیمت انرژی با ایران

همانطور که در قبل گفته شد هزینه انرژی در ترکیه در مورد سوخت های فسیلی بسیار گران تر از ایران است. هزینه گاز چیزی در حدود ۵۰ الی ۶۰ درصد گران تر است. این مورد در مورد بنزین نیز صادق است بطوریکه قیمت هر لیتر بنزین با نرخ تبدیل لیر به ریال چیزی در حدود ۱۵ الی ۱۶ هزار تومان است.

قیمت سایر انرژی ها از قبیل برق و آب نیز از ایران کمی گرانتر است اما این مقدار بسیار کمتر از تفاوت قیمت گاز یا سوخت های فسیلی است.

البته این نکته را باید مد نظر داشته باشیم که این هزینه ها یک میانگین است و در نهایت به مصرف مشترک باز میگردد. ما در این مقاله مصرف ماهانه عادی و نرمال را در نظر گرفتیم.

سخن پایانی

در نهایت شما با توجه به میزان مصرف خودتان است که قبضی که برای شما صادر میشود مبلغش چقدر است اما بطور میانگین ما اینجا قیمت هایی را اعلام میکنیم تا حدود این قیمت ها بیشتر برای شما ملموس باشد:

قیمت انرژی برای واحد یک خوابه : در حدود ۱۵۰ الی ۲۵۰ لیر

قیمت انرژی برای واحد دو خوابه : در حدود ۲۵۰ الی ۴۰۰ لیر

قیمت انرژی برای واحد سه خوابه : در حدود ۳۵۰ الی ۵۰۰ لیر

نکته: در برخی واحد ها که در سیته یا مجموعه ها یا شهرک ها قرار دارند برخی از هزینه های انرژی بروی شارژ اعمال میشود البته در مورد برق این مورد اعمال نمیشود و همیشه بصورت جداگانه قبض صادر میشود.