در این مقاله قصد داریم برای افرادی که قصد پناهنده شدن به کشور ترکیه را دارند توضیحاتی ارایه البته مختصر ارایه کنیم. با هفت مهر همراه باشید.

سوال اصلی آیا ترکیه به ایرانیان پناهندگی میدهد؟

از بیشترین سوال های ایرانیان بعد از افت شدید وضعیت اقتصادی در ایران می باشد. باید در ابتدا بگویم ترکیه نیز مانند هر کشوری شرایط خاص خود را برای دادن پناهندگی به پناهجویان دارد و شرایط برای هر فرد براساس شرایط فرد متفاوت است اما باید این مسئله را در نظر بگیرید که ترکیه به راحتی برخی کشور های اروپایی یا شرق آسیا پناهندگی نمیدهد و شما باید یا شرایط بسیار خطرناک داشته باشید یا تخصص خاصی داشته باشید.

پس جواب این سوال این است که بله پناهندگی داده میشود اما بسیار سخت می باشد و پروسه طولانی مدتی است.

پناهندگان در ترکیه کجا مستقر میشوند؟

پناهندگان در ترکیه به مانند مابقی کشور ها از مناطق اصلی و مردم کشور جدا نگهداری میشوند. اما برعکس کشورهای اروپایی تا زمان مشخص شدن نتیجه پناهندگی، در کمپ نگهداری نمیشوند و در شهرهای مرزی یا شهر هایی که دولت ترکیه معین کرده اقامت دارید.

محدودیت های پناهجویان در ترکیه چیست؟

در ترکیه تا زمان مشخص شدن نتیجه پناهندگی، تقریبا از هیچ حق شهروندی برخوردار نیستند و این یکی از اصلی مشکلات پناهجویان است بطوریکه حتی نمیتوانند یک شغل ساده داشته باشند.

در صورت رد شدن پروسه پناهندگی در ترکیه چه باید کرد؟

در صورتی که پروسه پناهندگی رد شود ۲ راه بیشتر برای ماندن در ترکیه ندارید.

  1. دریافت اقامت ترکیه از طریق قانونی (خرید ملک-اجاره ملک-ثبت شرکت)
  2. بازگشت به کشور و شروع دوباره پروسه پناهندگی

در صورتیکه پناهندگی قبول نشود شما ناچار به ترک خاک ترکیه هستید ویا اقدام به اخذ اقامت کشور کنید.

سخن پایانی

کشور ترکیه، کشور مناسبی برای پناهندگی نیست چرا که با توجه به سیل پناهجویان سوریه ای، این افراد در اولیت هستند و پروسه پناهندگی بسیار طولانی است و در این مدت سردرگمی بسیاری برای پناهجویان پیش می آید. پس اگر هدف پناهنده شدن دارید حتما درباره تصمیم خود بسیار فکر کنید.