عبدالله گل و احمد داووداغلو که هر دو زمانی از چهره‌های اصلی حزب حاکم بودند، از تصمیم هیئت عالی انتخابات که رای به دستور تکرار انتخابات شهرداری استانبول داده، انتقاد کرده‌اند.

کمیسیون انتخابات ترکیه پس از هفته‌ها، دستور برگزاری مجدد انتخابات در استانبول را داده است. انتخاباتی که نامزد مورد حمایت مخالفان رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه در آن پیروز شده بود.

عبدالله گل، رئیس‌جمهوری سابق ترکیه و از موسسان حزب حاکم عدالت و توسعه است و احمد داووداغلو، نخست‌وزیر و وزیر امور خارجه دولت آقای اردوغان بوده است.

آقای گل ۷ مه در توییتر خود نوشت: “دیروز که خبر تصمیم هیئت عالی انتخابات را شنیدم، همان حس را داشتم که سال ۲۰۰۷ بعد از رای ناعادلانه دادگاه قانون اساسی به من دست داد. جای تاسف است که پیشرفت نکرده‌ایم.”

اشاره آقای گل به رای دادگاه قانون اساسی ترکیه است که نزدیک بود جلوی رییس‌جمهوری شدن او را بگیرد.

چرا یاران ” رجب طیب اردوغان به سخن آمده‎اند؟

سال ۲۰۰۱ میلادی که حزب عدالت و توسعه بنیان گذاشته شد، بیشتر به یک جنبش سیاسی شبیه بود تا یک حزب سیاسی. رهبر این جنبش سیاسی رجب طیب اردوغان بود، اما سیاست‎مداران بانفوذ و بااعتبار دیگری نیز کنار او بودند. چهره‎هایی مثل عبدالله گل، بولنت آرینچ، عبدالطیف شنر، علی باباجان، احمد داووداغلو و یاشار یاکیش.

این‎ها همه در بالاترین سطوح حکومت در دوران هفده ساله‌ای که حزب عدالت و توسعه در قدرت بوده حضور داشته‎اند. عبدالله گل بین سال‎های ۲۰۰۷ و ۲۰۱۴ رئیس‌جمهوری ترکیه بود. احمد داووداغلو تا سال ۲۰۱۶ وزیر امور خارجه و نخست‎وزیر بود. باباجان بیش از دوازده سال معاون نخست‎وزیر در امور اقتصادی بود و بولنت آرینچ رئیس مجلس.

این گروه چند نفره نقشی پررنگ در اجرای سیاست‌های حزب عدالت و توسعه در دهه اول حاکمیتش داشتند. دورانی که به باور بسیاری موفق‎ترین دوران حکومت آقای اردوغان از نظر اقتصادی بوده – همچنین از منظر روابط ترکیه با اروپا و جایگاه این کشور در مناسبات بین‎المللی.

اما در سال‎های اخیر آقای اردوغان به مرور به سمت تمرکز قدرت رفته و یاران دیروزش را یکی یکی از حلقه قدرت بیرون رانده. از نقاط اختلاف آقای اردوغان و یاران سابقش می‎توان به این موارد اشاره کرد: کنار گذاشتن فرایند اصلاح اقتصادی و دموکراتیک، تضعیف روابط مهم ترکیه با متحدان اروپایی، قطبی کردن فضای سیاسی از سوی مقام‎های حزب عدالت و توسعه، و تعویق تدابیر ساختاری برای بهبود اقتصاد.

منبع : BBC